Jacek Zygmunt Kościelniak

Polityk i urzędnik państwowy
09.10.1963 Dąbrowa Górnicza

Biografia

Jacek Zygmunt Kościelniak urodził się 9 października 1963 roku w Dąbrowie Górniczej. Ukończył Akademię Ekonomiczną w Katowicach, a w latach 90. pracował jako główny księgowy i specjalista ds. finansowych; do 2004 wykładał w szkole bankowej prowadzonej przez fundację powiązaną ze SKOK-ami.

W latach 1998–2002 był dyrektorem wydziału finansów w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, a później zatrudniony w prywatnej firmie. Był jednym z założycieli Śląskiego Instytutu Rozwoju Regionalnego w Katowicach (powołanego w 2005) i do czasu uzyskania mandatu poselskiego współkierował jego pracami.

W wyborach samorządowych w 1998 bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego Dąbrowy Górniczej z listy Akcji Wyborczej Solidarność. W 2005 z listy Prawa i Sprawiedliwości uzyskał mandat posła w okręgu sosnowieckim, zdobywając 3 765 głosów.

Od 9 stycznia do 4 listopada 2007 był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełniąc funkcje zastępcy szefa KPRM ds. społeczno-gospodarczych i wiceprzewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Po wyborach w 2007 nie uzyskał reelekcji do Sejmu, ale 4 listopada 2007 został powołany na stanowisko wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli, z czego formalnie wystąpił z PiS.

2 sierpnia 2011 zrezygnował z funkcji wiceprezesa NIK, pozostając pracownikiem instytucji. W grudniu 2016 wszedł w skład rady nadzorczej Energi, a w styczniu 2017 został p.o. prezesa zarządu, a w lutym objął funkcję wiceprezesa ds. finansowych, którą pełnił do stycznia 2020.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Poseł na Sejm V kadencji (2005–2007) z okręgu sosnowieckiego.
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (2007).
Wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli (2007–2011).
Członek/rada nadzorcza Energi (2016) i p.o. prezesa Energi (2017), następnie wiceprezesa ds. finansowych (2017–2020).
Współzałożyciel Śląskiego Instytutu Rozwoju Regionalnego (2005).

Ciekawostki

Przez krótki czas łączył pracę w sektorze publicznym z działalnością w energetyce.
W 2005 został posłem z ramienia PiS, po czym wystąpił z partii po objęciu funkcji w NIK.
Jego kariera obejmuje zarówno pracę w administracji, jak i w spółkach energetycznych.

Udostępnij