Wakacje z biblioteką: pikniki, kino i czytanie na trawie w całej Dąbrowie Górniczej
Gdy lipcowy plan wyjazdów rozbija się o deszcz, a sierpień zaskakuje wiatrem, w Dąbrowie Górniczej jest miejsce, gdzie pogoda przestaje mieć znaczenie. Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała na wakacyjne miesiące program, który działa jak parasol na kapryśną aurę: można przyjść po książkę, ale też wpaść na warsztaty, rodzinny piknik, seans filmowy albo spotkanie z gościem – i to nie tylko w bibliotecznych murach.
Letnie działania MBP obejmą Bibliotekę Główną oraz filie, a część wydarzeń przeniesie się w plener. Biblioteka „wyjdzie” m.in. nad Pogorię III oraz do Parków Zielona i Hallera. W efekcie wakacyjna oferta ma szansę dotrzeć również do tych, którzy po książkę nie sięgają na co dzień, ale lubią spędzać czas na świeżym powietrzu i szukają atrakcji dla dzieci lub całej rodziny.
Wszystko to dzieje się w wyjątkowym momencie: w jubileuszowym roku 120-lecia dąbrowskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Program wakacyjny został wpisany w miejską Akcję Lato 2026 i – jak zapowiada biblioteka – ma pokazać, że wakacyjny relaks może mieć także edukacyjny i kreatywny wymiar.
„Pogoda na bibliotekę” – hasło na całe wakacje
Wydarzenia MBP w ramach Akcji Lato 2026 odbywać się będą pod hasłem „Pogoda na bibliotekę”. To sygnał, że niezależnie od tego, czy na dworze jest upalnie, pochmurno czy „w kratkę”, biblioteka ma propozycje na wolny czas. Organizatorzy zapowiadają nie tylko zajęcia związane z literaturą, ale też aktywności edukacyjne i rodzinne spotkania w różnych częściach miasta.
W planie są m.in. warsztaty, pikniki dla całych rodzin, spotkania z „dziesiątą muzą” adresowane do najmłodszych, wspólne czytanie w plenerze oraz inne działania, które mają zachęcać do odwiedzin – także tych, którzy bibliotekę chcą dopiero poznać lub odkryć na nowo.
Pikniki przy Bibliotece Głównej i w Strzemieszycach Wielkich
Jednym z najbardziej „wakacyjnych” punktów programu będą biblioteczne pikniki organizowane przy Bibliotece Głównej oraz przy filii nr 8 w Strzemieszycach Wielkich. W obu miejscach zaplanowano je w godz. 16- 19, a w razie niepogody wydarzenia zostaną przeniesione do budynków.
| Miejsce | Terminy | Godziny | Uwaga |
|---|---|---|---|
| Biblioteka Główna | 23 lipca, 20 sierpnia | 16- 19 | Przy niepogodzie – w budynku |
| Filia nr 8 w Strzemieszycach Wielkich | 9 lipca, 6 sierpnia | 16- 19 | Przy niepogodzie – w budynku |
Organizatorzy zapowiadają, że podczas pikników nie zabraknie atrakcji dla różnych grup wiekowych. Wśród elementów programu znalazły się:
- gry i zabawy,
- zajęcia z klockami LEGO,
- ognisko,
- pokazy capoeiry.
Dwa spotkania autorskie w ramach „Słowa mają moc”
Wakacyjny kalendarz uzupełnią dwa stacjonarne spotkania autorskie, zaplanowane na te same dni co pikniki przy Bibliotece Głównej. Pierwsze z nich odbędzie się 23 lipca z udziałem Joanny Jagiełło – pisarki, poetki oraz autorki książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, która działa również w obszarze muzyki i plastyki.
Pisanie to moja największa pasja, najwspanialsza przygoda, miłość mojego życia
Joanna Jagiełło, pisarka
Drugie spotkanie zaplanowano na 20 sierpnia. Wtedy do dąbrowskiej biblioteki przyjedzie Kazimierz Szymeczko – pisarz, polonista i bibliotekarz, kojarzony przede wszystkim z literaturą dla dzieci i młodzieży. Tworzy książki przygodowe, historyczne oraz fantasy, a w jego twórczości pojawiają się wątki edukacyjne i odniesienia do Śląska, regionu, w którym mieszka i pracuje.
Oba wydarzenia są częścią projektu „Słowa mają moc”, realizowanego przez MBP i dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Filmowa Biblioteka Junior: bezpłatne seanse przez lipiec i sierpień
Nie tylko czytanie – biblioteka zaprasza też przed ekran. Dla najmłodszych przygotowano cykl „Filmowa Biblioteka Junior”. Bezpłatne projekcje będą odbywać się w Bibliotece Głównej raz w tygodniu przez lipiec i sierpień w godz. 10-12. To propozycja zwłaszcza na te dni, kiedy pogoda nie zachęca do długich spacerów lub gdy rodzice szukają spokojnej, zorganizowanej aktywności w środku dnia.
„Czytanie na trawie” nad Pogorią III i w parkach
Dla tych, którzy wolą przewracać kartki niż oglądać ekran, biblioteka przygotowała plenerową akcję „Czytanie na trawie”. Spotkania zaplanowano w Parkach Zielona i Hallera, nad Pogorią III oraz w Strzemieszycach Wielkich. W tych lokalizacjach będzie można wygodnie rozsiąść się z lekturą i spędzić czas w spokojnej atmosferze.
Terminy „Czytania na trawie” to 7 i 14 lipca oraz 11 i 25 sierpnia, zawsze w godz. 11-13.
Biblioteka także online: spotkania i konkurs „Nakręć DG”
W wakacyjnym programie mocno wybrzmiewa również wątek cyfrowy. MBP stawia na internetową formułę spotkań, wykorzystując jej wygodę i zasięg. 21 lipca zaplanowano spotkanie online z Joanną Osydą – aktorką teatralną i telewizyjną, znaną m.in. z tytułowej roli serialowej „Majki” emitowanej w TVN. Choć sama nie tworzy książek, jest rozpoznawalna także wśród miłośników literatury dzięki audiobookom, które czyta.
Z kolei 17 sierpnia w formule online z czytelnikami spotka się Natalia Zakolska – autorka i trenerka mentalna. Ma na koncie poradniki oraz pozycję inspirowaną doświadczeniami artystów.
Jeszcze w czerwcu ma wystartować multimedialny konkurs „Nakręć DG”. Zadanie będzie polegało na przygotowaniu rolki promującej Dąbrowę Górniczą, a zasady mają zostać skierowane do osób aktywnych w cyfrowym świecie. Szczegóły przedsięwzięcia mają zostać podane wkrótce.
Co warto zapamiętać przed wakacyjną wizytą
Wakacyjna oferta MBP została pomyślana tak, by każdy mógł wybrać format pasujący do własnego stylu wypoczynku: plener, sala biblioteczna albo internet. Dla porządku najważniejsze elementy programu można ująć w kilku punktach:
- pikniki przy Bibliotece Głównej: 23 lipca i 20 sierpnia (16- 19),
- pikniki przy filii nr 8 w Strzemieszycach Wielkich: 9 lipca i 6 sierpnia (16- 19),
- spotkania autorskie: Joanna Jagiełło (23 lipca) i Kazimierz Szymeczko (20 sierpnia),
- „Filmowa Biblioteka Junior” w Bibliotece Głównej: raz w tygodniu przez lipiec i sierpień (10-12),
- „Czytanie na trawie”: 7 i 14 lipca oraz 11 i 25 sierpnia (11-13) w Parkach Zielona i Hallera, nad Pogorią III i w Strzemieszycach Wielkich,
- spotkania online: Joanna Osyda (21 lipca) i Natalia Zakolska (17 sierpnia),
- start w czerwcu: konkurs „Nakręć DG” (rolka promująca Dąbrowę Górniczą).
Akcja Lato 2026 realizowana jest dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Biblioteka zapowiada intensywne wakacje – z książką, filmem, działaniem w plenerze i pomysłami na spędzenie czasu niezależnie od tego, co akurat widać za oknem.
Komentarze (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!